Hisense 65A6Nken
KSh 73,000.00
Hisense 65 inch 4K UHD Smart TV 65A6NKEN
- Screen size: 65 inches
- Resolution: 3840x2160P
- HDMI inputs: 3
- USB ports: 2
- HDR system: Dolby Vision, HDR 10
- Favorite channel list
- screen mirroring: Any view cast
- Refresh rate; 60 Hz
- Display technology: LCD/ LED-Lit
- Color depth: 8 bit + FRC
- Audio enhancement: Dolby Audio, DTS Virtual-X
- Smart 4K: Yes
Product details
Hisense 65A6Nken in Kenya
Hisense 65A6Nken price in kenya is 80,500ksh. Hisense 65 inch 4K UHD Smart TV 65A6NKEN Series will take your entertainment experience to the next level. With the 4K AI Upscaler upgrading any lower resolution to 4K-quality, Dolby Vision™ HDR and Precision Colour, the purest expression of color, pristine visual and audio is your new standard
Hisense 65 inch 4K UHD Smart TV 65A6NKEN Bluetooth
Put your favourite Bluetooth headphones in pairing mode and connect to your Hisense 65A6H 65 inch TV. Enjoy your favorite TV show or movies without disturbing others who prefer a bit less noise.
With sports mode’s pre-set settings, the Hisense 65A6H 65 inch TV automatically adjusts itself to optimize sports content. Motion is smoother and the color is changed for the best sports experience the A6H series is capable of.
Hisense 65 inch 4K UHD Smart TV 65A6NKEN Game Mode
Game Mode Plus brings next-gen gaming features with Auto Low Latency Mode (ALLM) and Variable Refresh Rate (VRR). When the Hisense 65A6H 65 inch TV is connected to an external game console through an HDMI cable, Game Mode Plus automatically activates giving you the best gaming performance.
| Screen size | 65 inches |
| Color Depth | 8 bit + FRC |
| Max white brightness | 300 cd/m² |
| Refresh rate | 60Hz |
Hisense 65 inch 4K UHD Smart TV 65A6NKEN AUDIO
| Dolby Digital | Yes |
| Sound output | 12W + 12W |
| Speaker number | 2 Tweeters |
| Audio equalizer | Yes |
Hisense 65 inch 4K UHD Smart TV 65A6NKEN CONNECTIVITY
| Radio Frequency Input | 1 |
| USB 2.0 | 2 |
| Bluetooth | 4.2 |
| HDMI Inputs | 3 |
| Wifi bands | 2.4, 5 GHz |
| Ethernet | 1 |
| CEC via HDMI | Yes |
Hisense 65 inch 4K UHD Smart TV 65A6NKEN FEATURES
| Remote control App | Yes phone |
| Web browser | Odin |
| Favorite channel list | Yes |
Hisense 65 inch 4K UHD Smart TV 65A6NKEN ADDITIONAL INFORMATION
| Remote controller | Bluetooth control |
| Standby power | 0.5W |
| Dimensions without stand | 1452 × 834 × 74 mm |
| Dimensions with stand | 1452 × 896 × 291 mm |